Modern enjeksiyonlu araçlarda motor, ECU (Engine Control Unit) adı verilen bir parça tarafından yönetilmektedir. ECU, aracın hava/yakıt karışım miktarını, avansını, turbo basıncını, yakıtın püskürtülme basıncını ve birçok parametreyi sensörlerinden aldığı verilere dayanarak yönetir. Hangi sıcaklıkta ne kadar benzin gönderileceği, ateşlemenin ne zaman yapılacağı gibi birçok ayar, otomobil üreticileri tarafından ECU içine kaydedilmiştir. Chip Tuning, bu ayarların performans ve yakıt ekonomisine göre yeniden düzenlenmesidir.
  Chip Tuning’in uygulanışı araçların ECU çeşitlerine göre değişkenlik gösterir. Birkaç çeşit Chip Tuning uygulaması vardır. Bazı araçlar arıza tespit soketi (OBDII) yoluyla dizüstü bilgisayara seri olarak bağlanarak yapılan Chip Tuning’e izin verirken, bazı araçlarda ise ECU sökülerek içindeki mikroişlemci değiştirilerek Chip Tuning yapılır. Diğer bir uygulama şekli ise aracın ECU’su sökülerek içine seri bağlantı ile yapılan uygulamadır (BDM).
  Turbo, havayı yanma odası içerisine atmosfer basıncı üzerinde ve daha fazla miktarda gönderilmesine olanak sağlayan parçadır. Bu hava basıncı ve miktarını ise ECU (Motor Beyni) yönetir. Aşırı beslemeli motorların, Atmosfer basıncı ile çalışan motorlara göre sahip olduğu bu ekstra ayarların Chip Tuning ile yeniden yapılmasıyla, turbo beslemeli araçlarda araca daha fazla ve basınçlı hava gönderilebildiğinden, Chip Tuning ile Turbo beslemeli araçlarda dah fazla güç artışı sağlanabilmektedir.
  Araçların motorlarını geliştiren mühendisler böyle bir gücün var olabileceğini biliyorlar. Fakat fabrikalar dünya çapında farklı iklim koşulları, farklı kalitede yakıtlar, kullanıcıların araçlarının bakımlarına ne kadar özen gösterdikleri, eksoz emisyon normları ve pazarlama stratejisi gibi sebeplerden ötürü, araçların gücünü belirli miktarlarda düşürerek üretirler. Biz, üreticilerin bütün bu sebeplerden dolayı düşürdükleri gücü, aracından ne istediğini bilen ve araclarına değer veren kullanıcılar için tekrar açığa çıkarıyoruz.
  BoostER Performance olarak yaptığımız bütün uygulamalarda, aracın bütün devir bandını güçlendirmekteyiz fakat güç özellikle alt ve orta devirlerde daha çok hissedilir olacaktır.
  Hayır kısalmaz. Motorun üretebileceğinden fazla bir güç üretmesi istenmediğinden, motorunuzun limitleri zorlanmadığından motor ömründe en ufak bir kısalma sözkonusu olmaz.
  Aynı tarzda kullanımlarda özellikle turbo dizel araçlarda %20 ye varan yakıt ekonomisi sağlanır. Uygulamanın temelinde yakıtın daha verimli yakılması ilkesi olduğundan ve artık aracınız daha güçlü olacağından, daha az gaza basma ihtiyacı duyacak ve böylelikle yakıt tüketiminiz farkedilir derecede düşecektir. “Yakıt Ekonomisi Hesaplayıcı” mızı kullanarak, uygulamanın ne kadar sonra kendini amorti edeceğini ve uzun vadede size ne kadar kar ettireceğini hesaplayabilirsiniz.
  BoostER Performance olarak yaptığımız bütün uygulamalarda orjinale dönüş, istenildiği taktirde ücretsiz olarak gerçekleştirilebilmektedir.
  Hayır. BoostER Performance tarafından yapılan uygulamaların tümü arıza tespit cihazları tarafından farkedilemezler.
  Sitemizdeki marka logolarına ve sayfa altında bulunan markalara tıklayarak, listede aracınızın detaylarına bakarak öğrenebilirsiniz. Listede aracınız bulunmuyorsa info@boosterperformance.com adresine mail atarak veya telefon ile bize ulaşarak bilgi alabilirsiniz.
  Back to top